FIFA Skandalı: Hıncal Uluç

Şimdi bir düşünün.. 1/16 final maçında Fransa, ya Arjantin, ya İzlanda, ya Nijerya ile oynayacak.. Dünya Kupası‘nın son kalan 15 maçından biri bu.. İçlerinde doğru dürüst ilgi çekeni olmayan

Richard Jackson

Richard Jackson

1967. Yeni Zelandalı akademisyen ve yazar.

Misyoner babasının görev yaptığı ve o zamanki Rodezya (sonradan Zimbabve) sınırına yakın Zambiya’nın Livingstone kasabasında doğan Jackson, çocukluğunu geçirdiği bu bölgede bağımsızlık savaşının olumsuz etkilerini yaşadı. Belki de bu nedenle, akademik araştırmaları onu uluslararası çatışmalar ve çözümleri, savaşın sosyal inşası ve örgütlü politik şiddetin diğer formları, Afrika ülkelerinde politik gelişme gibi konularda çalışmaya yöneltti. Jackson özellikle eleştirel terörizm yaklaşımları konusunda yoğunlaştığı çalışmaları ile biliniyor.

Richard Jackson, Yardımcı Direktörlüğünü yaptığıNational Centre for Peace and Conflict Studies (NCPACS)‘da bulunmadan önce Aberystwyth University’de Uluslararası İlişkiler Profesörü ve British International Studies Association (BISA)’nın 2009-2011 yıllarındaki Onur Sekreterliğini yaptı.

Critical Studies on Terrorism adlı derginin kurucu editörü ve hâlihazırdaki yayın yönetmeni olan Jackson, terörizm araştırmalarına ve kamuoyu tartışmalarını etkilemeye odaklanan derginin, her ne kadar kamuoyunda terör politikalarına karşı bir şüphecilik sezinlense bile, amacına ulaşamadığını, bu umut kırıcı durumun roman türünde bir kitap yazmasının motivasyonu olduğunu söylüyor. “Eğer politikacılar daha rafine bir bakış açısına hazırlanmazlar ise, o zaman belki de daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmak için doğrudan halka gitmeliyiz”.

Konusuyla ilgili 8 kitabın ve 50’den fazla makalenin sahibi olan Jackson medyada düzenli olarak yer aldığı gibi kendi bloğunda da uzmanlık alanındaki görüşlerini paylaşmaya devam ediyor.

Richard Jackson’ın Matbuat taki Kitapları
Bir Teröristin İtirafları