FIFA Skandalı: Hıncal Uluç

Şimdi bir düşünün.. 1/16 final maçında Fransa, ya Arjantin, ya İzlanda, ya Nijerya ile oynayacak.. Dünya Kupası‘nın son kalan 15 maçından biri bu.. İçlerinde doğru dürüst ilgi çekeni olmayan

Marcela Grad

Marcela Grad

Doktor bir baba ve sosyolog bir annenin çocuğu olarak Buenos Aires’te doğan Marcela Grad, aslen Grenadalı olan büyükbabasının söylediği Flamenko şarkıları ve ailesinin favorisi olan Bin Bir Gece Masallarıyla büyüdü ve şarkıcı, güfteci ve öykü yazarı oldu. Doğu geleneği ve şiirine olan ilgisi onu St. Louis, Missouri’de Bin Bir Gece Masallarındaki öykülerden birini çocuklar için uyarlayıp oynamasını sağladı. Sayısız kabare ve ortaçağ İspanya resitallerinde beş dilde şarkı ve bazen de “Akapella” söyledi.

9 Eylül 2001’de Mesud’un Afganistan’da bombalı bir saldırıyla öldürülmesinden ve 11 Eylül 2001 saldırılarından çok kısa bir süre sonra Marcela Grad, Ahmed Şah Mesud’u ilk kez Christophe de Ponfilly’nin Massoud l’Afghan isimli belgeselinde gördü. Gözleri Ahmed Şah Mesud’un gözlerini gördüğü anda kendini Mesud’un ruhunu bulmaya mecbur hissettiğini söyleyen Grad, hayatının en anlamlı macerasının böyle başladığını söylüyor.

Mesud gibi birinin hayatını yazmanın basit bir masa başı işi olmayacağını düşünen Grad, yöntem olarak Mesud’u ona en yakın insanlarla görüşerek anlatmayı hedefledi. Bu amaçla Kuzey Afganistan’a gitmek istediyse de onu bu isteğinden o dönemin koşulları içindeki tehlikelerini öne süren yakınları vazgeçirdi. Böylece ilk iş olarak Mesud’un yakın arkadaşları Yunus Kanuni, Komutan Bismillah Han ve Komutan Gül Haydar ile görüşebilmek için Vaşington’un yolunu tuttu. Otel lobilerinde saatler süren ısrarlı bekleyişleri göze aldı ve sonunda muhataplarını yumuşattı ve söyleşiler böylece başladı. Arkasından Mesud’un bir başka arkadaşı olan Şerdil Kaderi ile görüşmek üzere Nevada’ya gitti. İngiltere, Fransa, Hindistan’daki kişilerle telefonla söyleşiler yaptı. Mesud’un kadınlara yaklaşımı onu Mesud’un karısı da dâhil birçok kadın savaşçıyı keşfetmesini ve kitaba konu etmesini sağladı. Grad yaptığı söyleşileri içinde en çok Afganistan’ın büyük şairi Halilullah Halili’nin oğlu ve Mesud’un en yakın arkadaşlarından biri olan ve bombalı suikast sırasında yine onun yanında bulunan, Mesud Halili ile olanına değer verdiğini ifade ediyor. Mesud, adaşı ve yoldaşını korumaya çalışmış ve yaralı olarak kurtulmasını sağlarken, kendi hayatını kaybetmişti. Mücahidler, komutanlar, elçiler, sekreterler, direnişin kadınları ve Mesud’un ailesiyle kurduğu ilişkiler, ona Mesud’un kişisel notlarına ve mektuplarına ulaşma olanağı sağladı. Araştırmaları onu Mesud hakkında bir kitap yazmakta olan manastıra kapanmış bir rahibeye kadar götürdü ve ondan yazdıklarının bir kısmını kullanma iznini aldı. Çalışmasını, mezunu olduğu Webster University yayınladı. Profesyonel bir çevirmen olarak kitabını İspanyolca’ya kendisi çevirdi. Arkasından kitap Japonca’ya çevrildi. Kitabının yakında Rumi’nin bulunduğu topraklardaki insanlara ulaşacağını bilmekten mutlu olduğunu söyleyen Grad, Los Angeles’te yaşıyor.

Marcela Grad’ın Matbuat taki Kitapları
Mesud: Efsanevi Afgan Liderin Farklı Bir Portresi